יום רביעי, 9 במאי 2018

בלט ציריך יצירתו של הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק – אנה קרנינה יצירת בלט מרהיבה על פי הסיפור של טולסטוי

בלט ציריך
יצירתו של הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק – אנה קרנינה
יצירת בלט מרהיבה על פי הסיפור של טולסטוי
מוסיקה: רחמנינוב, לוטוסלבסקי, צינטזאדה וברדנשווילי
להקת הבלט של ציריך, להקת הבלט הצעירה, 50 רקדנים
חמש הופעות במסגרת סדרת המחול של האופרה הישראלית  החל מתאריך 26/6/2018

לאחר ההצלחה הגדולה לפני שלוש שנים, חוזר בלט ציריך לארץ עם יצירתו האפית של הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק "אנה קרנינה". עיבודו המהפנט של שפוק לספרו של לב טולסטוי. עשרות רקדנים, מאות תלבושות, תאורת ענק ומיצג וידאו.  

ספרו העל זמני של טולסטוי מגיע לבמה כסיפור אהבה מלא יופי ועוצמה. כשתשוקה אסורה מתנגשת עם הערכים החברתיים של המאה ה-19 אל סופו הבלתי נמנע של הסיפור.
ספרו של טולסטוי יצא לאור בשנת 1887 ונחשב לאחד הרומנים הגדולים בהיסטוריה של הספרות. הספר נפתח במשפט שהפך זה מכבר למשפט מפתח בספרות העולמית:                                                             
"כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו – אך המשפחות האומללות, אומללות כל אחת על פי דרכה".
לכודה בנישואים חסרי אהבה מתאהבת אנה קרנינה מעל לראשה, בקצין הפרשים, מלא החיים והמושך אלכסי ורונסקי, זהירה בדרכה ומודעת למשמעות של רומן אסור אפשרי איתו, היא נמנעת מכך בתחילה, אך לבסוף נופלת ברשתו, רומן המביא לתוצאות טרגיות.
מהאקסטזה שבאהבה אסורה ועד לייאוש השחור משחור, יצירתו של שפוק מביעה קשת רחבה של רגשות והבנה של נפש האדם. מרגעים של התעלות אנו עוברים לנפילתה המהירה והכואבת מאד של אנה.
למוסיקה תפקיד חיוני וחשוב ביצירת מחול זו. המוסיקה של רחמנינוב מלווה את האהבה והתשוקה בעוד שיצירותיהם של המלחינים האחרים מביעות את המרירות והדחייה עם סגנון מוסיקלי שונה לגמרי.
תלבושות מסוגננות, תפאורה מעוררת השראה ושימוש מרתק בוידיאו הופכים את "אנה קרנינה" של בלט צירך לאחד העיבודים הבלתי נשכחים של הסיפור הזה.
בעקבות ההצלחה הועלתה הגרסה הזו על-ידי כמה מלהקות הבלט הבולטות באירופה וביניהן הבלט הלאומי הנורווגי, הבלט הבווארי ותיאטרון סטניסלבסקי במוסקווה. אנה קרנינה היווה מקור השראה ליוצרים רבים וזכה לאין ספור עיבודים לקולנוע, לבמה ולבמת המחול. יצירתו של שפוק היא אחת המרשימות בהן בעת האחרונה.  

כריסטיאן שפוק מנהל אמנותית את בלט ציריך החל מעונת 2012/13. נולד בגרמניה, לאחר שסיים את לימודיו בבתי הספר לבלט על שם ג'ון קרנקאו בשטוטגרט, החל לרקוד בבלגיה בין היתר בלהקתה של אן תרזה דה קירשמייקר. הצטרף לבלט שטוטגרט בשנת 1995 ויצר את עבודתו הראשונה עבור הלהקה בשנת 1998. ב-2001 מונה לכוריאוגרף הבית ויצר עבור הלהקה 15 עבודות. ביניהן שלוש עבודות באורך מלא המבוססות על יצירות ספרותיות או מחזות תיאטרון.
שפוק המשיך את המסורת של יצירות בלט באורך מלא שהחל ג'ון קרנקו בבלט שטוטגרט. הוא יצר בלט בשם "הילד" עבור תיאטרון הבלט אלטו באסן, יצירה שהיתה מועמדת לפרס. הוא המשיך ליצור עבודות ללהקות מחול באירופה ובארצות הברית כמו ניו יורק סיטי בלט, אטרבלטו באיטליה. הבלט הלאומי הנורווגי, בלט השטס אופר בברלין ועוד.
יצירתו "לאונס ולנה", על פי מחזהו של ביכנר,  שנוצרה עבור בלט באסן הועלתה על ידי להקות נוספות בעולם. ב- 2010 הכריז המגזין דאנס אירופה שיצירתו "פופיאה" הינה אחת מעשר עבודות המחול הטובות ביותר באותה שנה. שפוק זכה על יצירה זו בפרסים שונים והיא אף צולמה בגרסת תלת מימד לקולנוע.
בראשית עונת 2012-2103 קיבל כריסטיאן שפוק על עצמו את הניהול האמנותי של בלט ציריך, "רומיאו ויוליה" הנה היצירה הראשונה שיצר עבורו.  ובאוקטובר 2014 הועלתה בבכורה עולמית גרסתו ל"אנה קרנינה" על פי טולסטוי.  יצירותיו השונות הועלו על-ידי בלט ציריך, הבלט הגדול של קנדה, בלט שטוטגרט והדויטשה אופרה בברלין.
במסגרת שיתוף פעולה של בלט ציריך עם בית האופרה יצר גם עיבוד לבלט של מחזהו של ביכנר "וויצק", ואת מיסה והרקוויאם מאת ורדי, וכן כוריאוגרפיה לאופרה "ההולנדי המעופף" של וגנר לדוישה אופר בברלין.

בלט ציריך
להקת הבלט הגדולה ביותר בשוויץ פועלת בבית האופרה של ציריך. הכוריאוגרף השוויצרי היינץ שפרלי עיצב את דמותה של הלהקה והפך אותה לאחת מלהקות הבלט הטובות ביותר הפועלות באירופה. שפרלי כיהן בתפקיד משנת 1995 ועד לפרישתו בשנת 2012. אז נכנס לתפקיד הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק. ביקורו האחרון של בלט ציריך בישראל היה "רומיאו ויוליה" בינואר 2015.

אנה קרנינה – בלט ציריך
על פי ספרו של לב טולסטוי
כוריאוגרפיה: כריסטיאן שפוק Christian Spuck
מוסיקה: סרגיי רחמנינוב Sergej Rachmaninow
ויטולד לוטוסלבסקי Witold Lutoslawski
סולחן צינטזאדה Sulkhan Tsintsadze
יוסף ברדנשווילי Josef Bardanashvili
עיצוב במה: כריסטיאן שפוק, ירג זלינסקי Christian Spuck, Jörg Zielinski
עיצוב תלבושות: אמה ריוט Emma Ryott
עיצוב תאורה: מרטין גבהארדט  Martin Gebhardt
וידיאו: טני ברוקהאלטר  Tieni Burkhalter

משך המופע שעתיים ורבע כולל הפסקה.

מועדי ההופעות
יום שלישי 26/6 בשעה 20:00
יום רביעי 27/6 בשעה 20:00
יום חמישי 28/6 בשעה 20:00
יום שישי 29/6 בשעה 13:00
מוצאי שבת 30/6 בשעה 21:00
כל ההופעות בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')
מחירי כרטיסים 249-399 ₪
להזמנות כנסו לאתר האופרה הישראלית.

לצפייה בטריילר:
https://youtu.be/mnZXWoroOdw


הפקה בישראל: פנחס פוסטל
עשו לייק לעמוד הפייסבוק של הבלוג, ולא תפספסו אף פוסט!