יום שישי, 1 באפריל 2016

"תשע דלתות" - משחק חוויתי לפיתוח הקשר בין הורים לילדים."תשע דלתות" - לפתוח דלת לעולמו של הילד

צילום: יואב כרמון. 


צילום: יואב כרמון. צילום: יואב כרמון. 


"תשע דלתות" הינו משחק קלפים חדש שנועד לסייע לפיתוח הקשר בין הורים לילדים. המשחק מאפשר להורים והילדים ליצור שיח פתוח וחיובי סביב נושאים רבים ומגוונים, וזאת בדרך משחקית וחווייתית.

במסגרת המשחק, תשעה קלפי דלתות מונחים על גבי השולחן בצורת ריבוע (3x3). כל משתתף (ההורה/הילד) פותח בתורו דלת אחת, שמאחוריה מסתתרת שאלה. לאחר פתיחת הדלת וחשיפת השאלה, המשתתף נדרש לענות עליה בצורה כנה ומשתפת. במידה והמשתתף השני מאשר שהתשובה "מספקת" בעיניו, המשתתף שענה על השאלה מניח קלף מפתח בצבע שלו על גבי הדלת שנפתחה. לאחר מכן עובר התור למשתתף השני, שחוזר על אותו התהליך. הראשון מבין המשתתפים שמגיע לרצף של שלושה מפתחות בצבע שלו (בדומה למשחק איקס-עיגול) הוא המנצח.
סודו של המשחק טמון בחיבור בין התוכן הרגשי (השאלות שמאחורי הדלתות) לבין השימוש בפורמט המוכר והאהוב של האיקס-עיגול, אשר מניע ומעודד את הילדים להשיב לשאלות בצורה הפתוחה והמלאה ביותר, על מנת להשיג רצף של שלוש מפתחות ולנצח. 

אנחנו התישבנו לשחק 3 משתתפים 2 בוגרים וילדה בת 6.

המשחק נחמד ומושקע, על בסיס איקס עיגול, אך בין לבין המשתתף נדרש לענות לשאלה וההורה יכול למנף את השאלה ולשאול מה עובר על ילדו, דרך המשחק. 

הילד בשמחה משתף פעולה, ומשתף ברגשותיו את ההורים.

אנחנו נהננו לשחק מס' סבבים, והקטנה שלי נהנתה לנצח אותנו והשיגה בכל הסביבים שלוש מפתחות וניצחה אותנו.

אנחנו ממליצים, זמן משפחתי איכותי ומעניין שנותן להורים אופציה לקבל אינפורמציה מהילד בצורה שונה ונעימה.

קופסת המשחק מכילה 126 קלפים של דלתות שמאחורי כל אחת מהן שאלות (או משימות) הנוגעות בתחושות, מחשבות ורגשות. כל תשובה פותחת צוהר וערוץ תקשורת מעניין לשחקן שמולך. לכן, המשחק מעניק הזדמנות מצוינת להורים להכיר טוב יותר את ילדיהם. שאלות לדוגמה: "מה הופך לדעתך אדם לחבר אמיתי?", "ספרו על חלום משונה שחלמתם", "ציירו דבר אחד שמפחיד אתכם", "חישבו על המצאה אחת שתהיה בעתיד וספרו מה היא עושה", "מה מצחיק אתכם?", "לאיזה רגע בחיים היית רוצה לחזור?", ועוד. 

ריבוי קלפי הדלתות (שבהן השאלות) מאפשר לשחק במשחק פעמים רבות, ובגיוון רב. המשחק מומלץ להורים וילדיהם, אך מתאים גם לפעילויות רבות אחרות: משחקי חברה, אירועים, פעילות גיבוש בעבודה, ועוד. אופי המשחק והתשובות משתנים בהתאם לשחקנים ולגילאי המשתתפים. ניתן גם להשתמש במשחק לעבודה עם קבוצות (כאשר בכל קבוצה מספר ילדים).  

המשחק פותח על ידי ערן הדומי, עו"ס קליני ופסיכותרפיסט, המתמחה בטיפול, הדרכות וסדנאות עם הורים וילדים בכל הגילאים, מרצה בביה"ס המרכזי לעובדים סוציאליים בנושא טיפול בילדים, ולשעבר קב"ן יחידה 8200 במילואים. 

ערן הדומי הוא מייסד חברת IGS (Innovative Games Studio), המפתחת משחקים להורים וילדים. בחברה מאמינים כי (מתוך חזון החברה): "משחק הינו תמיד הזדמנות למפגש. מפגש בין אנשים, בין חברים, בין בני משפחה. משחק הוא מרחב בו מתאפשר לנו להיות אנו-עצמנו, משוחררים מהתפקידים הרגילים שלנו. משחק הוא ההזדמנות שלנו להחזיר לעצמנו מעט מהחופש שהיה לנו פעם. ועל כן שמנו לנו כמטרה לפתח דור חדש של משחקים, המאפשר לכולנו להיפגש בגובה העיניים, להחזיר את חווית המפגש של פעם, ולהביא אותה אל המשחקים של המחר".

"תשע דלתות" של חברת IGS 
מתאים לגילאים: 5-99.
המחיר: 90 ₪.  
ניתן לרכוש בסטימצקי ובצומת ספרים. 
ניתן לרכוש באתר: www.igs9doors.com 
הרכישה באתר מלווה בדמי משלוח.