יום חמישי, 21 בדצמבר 2017

מקבץ ספרי ילדים מומלצים לחורף 2017-2018


"חנות לסבלנות" מאת זהבה שרגל


ספר הילדים "חנות לסבלנות" מאת זהבה שרגל בהוצאת סטימצקי לוקח את הילדים למסע חיפוש אחר חנות בה אפשר לרכוש סבלנות. המסע שהם עוברים לחנות כולל מסע פנימי המשתקף בדרך אותה הם עושים אל המקום בו שוכנת החנות. מחיי היום יום העירוניים העמוסים בגירויים בלתי פוסקים לנוף בראשיתי בו שוררת הרמוניה בין מרקם החיים האנושי לטבע וקצב החיים בו אחר.
בכל שנה הבת שלי בת ה 8 מקבלת לכתוב עבודה על ספר נבחר לחג החנוכה.
השנה היא בחרה בספר הילדים "חנות לסבלנות"
הספר מספר על חנות שמציעה לקוראים שלה לקנות סבלנות.
ספר שגורם לאיכפתיות ואמפתייה, ומסגל דעה שונה על סובלנות.
סבלנות היא מילת המפתח.
ספר נפלא ומרגש, אהבנו מאוד וממליצים לרכוש ולקנות לקריאה.

הגרון של יאיר מציק וכואב וסבא ממהר לקחת אותו לקופת הבריאות במרכז עירם ראשון לציון. רופאת הילדים ד"ר מאיה יקיר, אשר אין איש בעיר שאותה אינו מכיר, ממהרת לרשום ליאיר הצעיר מרשם לאנטיביוטיקה, אך מוסיפה לו מרשם נוסף ומאוד מיוחד שניתן לרכוש רק בחנות אחת.

על פתק קטן בצבע תכלת מופיע מרשם לסבלנות. יאיר תוהה באיזה בית מרקחת היא נמכרת והרופאה ממהרת לצרף למרשם מפה והסברים שיובילו אותו ואת בני המשפחה למקום בו ניתן לרכשה - ב"חנות לסבלנות". יאיר ממהר עם סבו ושאר בני המשפחה לחנות המיוחדת שאת שמה עד היום לא שמע. לפני כן הם עוצרים בבית המרקחת לקנות את האנטיביוטיקה וממשיכים לכיוון החנות המסתורית. הם מגלים שהיא רחוקה מאוד מן הקניונים.

הדרך מובילה אותם אל נוף קדומים ראשוני בעל אוויר נקי וצלול. בקצה שרשרת חנויות הם רואים שלט: "חנות לסבלנות". מול החנות שפע חניה ועל דלתה על שלט קטן ודהוי תלויים המבצעים שהיא מציעה. הם מבחינים באנשים השונים המשחרים לפתחה לרכוש לעצמם מעט סבלנות: מר שיחור המשורר והסופר המהולל עמנואל מנהלל. כמותם כל מי שנכנס לחנות זוכה ליחס אוהד ממנהל החנות מר גנוט  אשר זכה בתואר 'אלוף העולם בסבלנות'.

והסבלנות? היא מגיעה בשלל סוגים, צורות וצבעים. יש בסירופ, באבקה או בכדורים. מצופה בשוקולד, בניחוח תפוזים. בקופסאות, בצנצנות... ממלאת את המדפים. המוכרים האדיבים מתנהלים ברגיעה ובנחת וסביבם שלל אביזרים שיהיו להם לעזר גם במקרה שתהיה הפסקת חשמל והמכשירים המודרניים יפסיקו לעבוד: מאזני משקולות וטלפון חוגה. כולם מוזמנים לחנות של מר גנוט כל השנה כדי לחדש את מלאי הסבלנות.

בסוף הספר מצורפים בצבעים נפלאים תפזורת, מבוך, ציטוטים ואיורים של הדמויות שהילדים יוכלו להשתעשע בהם ולהוסיף הנאה לחוויית הקריאה בו. בעמוד האחרון מופיע יומן סבלנות שנותן לילדים אפשרות לתעד את פיתוח מידת הסבלנות שלהם.

על איורי הספר המרהיבים אמון הצייר יניב גולשטיין והגרפיקאי ינקי זולדן ממלכות וקסברגר ששילב אותם ביצירתיות מיוחדת. האיורים בגווני פסטל צבעוניים להפליא שלוכדים את עין המתבונן. על רקע צבעוני מתחלף שמתאים לאירועים אותם הוא מתאר נפרש טקסט מנוקד בפונט מוגדל ובחרוזים.  האיורים המשקפים את הנאמר מוסיפים מידע נוסף שפונה לקוראים הצעירים וממחיש להם את האווירה בדרך בלתי אמצעית. המקום בו שוכנת ה"חנות לסבלנות" מוצג באיורים באופן נוסטלגי כדי למשוך את המבוגרים שיקראו את הספר עם ילדיהם ויעוררו גם בהם מידה של חיבור לעולם המתואר בו.

זהבה שרגל, תושבת ראשון לציון, אם ל-5 וסבתא ל-9, בעלת תואר ראשון באנגלית ובהיסטוריה באוניברסיטת בר אילן, בעברה מורה לאנגלית. היא מספרת שהחליטה להעלות על הכתב את הסיפור לאחר שתמיד החמיאו לה על מידת הסבלנות שלה. את ההשראה לסיפור שאבה מדמויות רבות סביבה, אך יצרה אותן עם יותר מקמצוץ מדמיונה. את חנות הסבלנות היא מספרת כי מיקמה בתוך עולם מעט שונה מזה המודרני המוכר לכולנו, "והמסע אליה מעביר את העושים אותו מנהרות האספלט והקניונים, המרכיבים את העולם של רובנו, למציאות אחרת המתנהלת בהרמוניה עם הטבע ונותנת מקום לסביבה ולאנשים. הנוסעים ל'חנות לסבלנות' עוברים מסע חיצוני המשקף להם את השינוי הפנימי שעליהם לעשות. ממציאות עמוסה בגירויים ובצורך להספיק במהירות שלל דברים למציאות שלווה בה הטבע תופס את מרכז הבמה ובני האדם מתמרנים בין העולם החיצוני לעולמם הפנימי כשהם פוסעים בדרך האמצע".
"חנות לסבלנות" מאת: זהבה שרגל. איורים: יניב גולשטיין. הוצאת הספרים "סטימצקי", 48 עמודים. מחיר לצרכן  74 ₪. להשיג בכל חנויות סטימצקי.

"סיפור בקיצור על מותר ואסור" מאת בלינדה בן-עטר-קוטלר
                                                
"מה?! בלי שום חוקים או כללים מחייבים?" השתוממה נטע. "בלי 'לא' או 'אסור' חד וברור?". "לא ולא", צחקה קטיה. "אין אצלנו איסורים או הוראות או אפילו הרהורים בענין. והמילים 'אסור' ו'לא' אינן קיימות אצלנו בלקסיקון. אם כבר, אצלנו אומרים הרבה 'כן' ו'מותר' וכל השאר". (מתוך הספר)


'סיפור קצר על מותר ואסור' מאת בלינדה בן-עטר-קוטלר בהוצאת הספרים "אוריון" בוחן את גבולות הציות אצל ילדים דרך משל מעולם החי. במרכזו של הספר ניצבת דמותה של נטע, נמלה-פועלת צייתנית וחולמנית שיוצאת כל בוקר לעבודתה הקשה. מפגש מקרי עם קיפודה חייכנית מלמד אותה שאפשר גם אחרת - שהחיים מלאים שאלות ועניין ובעיקר שמותר לפעמים להגיד "לא", בנימוס כמובן.

דרך סיפורה של נטע פוגש הקורא הצעיר סוגיה משמעותית מחיי היום יום והזדמנות לשיחה ולהתלבטות בשאלה: האם מותר לעיתים לחרוג מהכללים ולומר "לא" – להורים, למורים, לחברים ולמבוגרים שלפעמים בעצמם לא מעיזים, אם כן, כיצד ואיך?
ספר מקסים, מחנך ומעלה שאלות רבות מתי מותר להגיד כן מתי אסור להגיד לא.
הבת שלי מאוד התחברה לספר ואהבה לקרוא אותו.

את הספר מלווים איורים מרהיבים בצבעים העזים של איגור קוביאר, בוגר בית הספר לעיצוב ויצ"ו בחיפה. האיורים עתירי ההבעה משקפים את התהליך שעוברת נטע הנמלה שהופכת מפועלת צייתנית לנמלה בעלת יכולת בחירה שמעיזה לפעול על פי רצונה. איורים אלה ממחישים בצורה נפלאה את מסריה של המחברת.

הספר מיועד לגילאי 12-9.

בלינדה בן-עטר-קוטלר (53) אם לבן ותושבת קיבוץ רמת יוחנן, מורה לחינוך מיוחד מעל 20 שנה, יועצת חינוכית ומטפלת באמצעות בעלי חיים.

'סיפור קצר על מותר ואסור' הוא ספר הילדים השלישי של הסופרת בלינדה בן-עטר-קוטלר. ספריה הקודמים: 'גשר הקשר' ("אוריון" 2016) ו'מה אבא היה אומר' שנולד מתוך צורך אישי של בלינדה להתייחס לסוג של יתמות שבה הילד לא מכיר את ההורה. צורך המבוסס על סיפורה האישי שבו התמודדה עם יתמות בנה שלא הכיר את אביו שנפל בשירות מילואים טרם לידתו ("אוריון", 2015).

"סיפור קצר על מותר ואסור" מאת: בלינדה בן-עטר – קוטלר. איורים: איגור קוביאר. הוצאת הספרים "אוריון", 28 עמודים. מחיר לצרכן 45 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת של ההוצאה www.orion-books.co.il

ספר חדש בסדרת "הספר הראשון שלי": בעלי חיים

"בעלי חיים" מאת אליס ג'יימס, בהוצאת "דני ספרים", הוא ספר נוסף בסדרת "הספר הראשון שלי". זהו הספר המושלם עבור ילדים הרוצים לדעת הכול על בעלי חיים. הוא מלא בתמונות מקסימות ובהמון עובדות מרתקות, הכתובות בצורה פשוטה וברורה עבור הקוראים הצעירים והסקרנים.

הילדים ילמדו על נושאים רבים הקשורים בבעלי חיים: על מיני החיות, על מעגל החיים, על מקומות המחייה שלהם, על המזון שהם אוכלים, על כנפיים ונוצות, על כלי הנשק הקטלניים שבהם הם משתמשים. במהלך הספר נבקר בעולם תת ימי ונכיר חרקים ויצורים קטנים אחרים. נלמד על בעלי חיים באזורי מחייה של חום וקור וכיצד בעלי החיים מסווים את עצמם. נלמד על תקשורת חייתית, על החיים בחושך, על מסעות הנדודים ועל אזורי המחייה בעולם. לסיום נלמד עובדות על בעלי חיים שוברי שיאים.
הבן שלי בן 5 וחצי מאוד אוהב לקרוא את הסידרה של הספרים של הספר הראשון שלי.
הספר מאויר מקסים, מלמד על כל חיה וחיה ועל שלבי חייה בטבע, מרתק, ומעניין מתאים לילדים מעל גיל 3, אנחנו באופן קבוע קוראים ומדפדפים בו לפני השינה.
סדרת "הספר הראשון שלי" מביאה לקורא הצעיר שלל נושאים מרתקים בצורה נגישה, צבעונית ועמוסה במידע חשוב. הסדרה מתאימה לילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה.

ספרים נוספים בסדרה: דינוזאורים – הספר המושלם עבור ילדים הרוצים לדעת הכול על הדינוזאורים ועל יצורים קדומים נוספים; החלל - הספר המושלם עבור ילדים הרוצים לדעת הכול על החלל; הטבע - הספר המושלם עבור ילדים הרוצים לדעת הכול על הטבע.

"הספר הראשון שלי: בעלי חיים" מאת אליס ג'יימס, איורים: לי קוסגרוב, מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת "דני ספרים", 32 עמודים. כריכה קשיחה, מחיר לצרכן 79 ₪. מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il     


"נשיקות הקסם של אימא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר
                                                
"שלום לכם ילדים. קוראים לי גיא ואני רוצה לספר לכם על קסם שגיליתי. בהתחלה לא האמנתי שהקסם אפשרי, אבל בדקתי שוב ושוב, וזה עובד" (מתוך הספר).

"נשיקות הקסם של אימא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר בהוצאת "ספרי ניב" נועד להעצים ילדים וגם מבוגרים וללמד אותם להשתמש בכוח הדמיון ובכוחה של האהבה כדי לרפא מכאובים. אם רק נאמין, כולנו יכולים להיות קוסמים. הספר נולד מתוך הבנה עמוקה שיש בכוחה של ההורות להעצים כל ילד ולהקנות לו כישורים ויכולות שיסייעו לו לאורך חייו.

ד"ר כץ-שוסטר נותנת לילדים בספר הנוכחי את מתנת הדמיון המודרך בדרך שמתחברת באופן טבעי לדוגמה שילדים מכירים מחיי היום יום שלהם, נשיקה של אימא. המחברת מעודדת את הילדים לנסות להפעיל את הדמיון שלהם כדי לרפא מכאובים. בעזרת 'הנשיקה של אמא' המוכרת היא נותנת להם כלי שיוכל לסייע להם גם בתחומים שונים ובהזדמנויות נוספות.  הטקסט מוגש לילדים בקולו של הילד גיא, מדבר בגובה העיניים וחולק חוויות שילדים יכולים להזדהות איתן במהירות וכך, לאמץ לחייהם את מה שהספר רוצה ללמד אותם.

גיא גיבור העלילה הוא ילד שובב מאוד שנופל ונחבל. פעם הוא היה בוכה, אבל היום כבר לא. הוא מפעיל את הקסם ומתגבר. בתיאור אמיתי וכובש מספר גיא לקוראיו על הקסם שגילה ואיך כולנו יכולים להשתמש בו. זהו קסם שיכול לרפא כאב של מכה ואולי אפילו כאב שבלב.
ספר מתוק, ונעים לקריאה.

את הספר מלווים איוריה של טלי עמית שעוטפים את דמותו של גיא בצבעים רכים ונותנים לכל אירוע המתואר בספר רקע ייחודי שמתמקד בסיפורו של גיא ומציג לקוראים הצעירים את הנסיבות השונות המתוארות בו.

הספר מיועד לילדים בגיל הרך וגם לאימהות שבדרך ולהורים בכלל. 

ד"ר דינה כץ-שוסטר (49), נשואה ואם לשני בנים ובת. תושבת רעננה, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה בעלת ניסיון עשיר ורב שנים בטיפול בילדים, נוער ומבוגרים ובהדרכות הורים. בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך מיוחד מאוניברסיטת תל אביב ותואר שלישי במסלול ישיר לדוקטורט מאוניברסיטת בר אילן. עבדה כ-15 שנה כפסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה במרכז החינוכי טיפולי "נווה צאלים" לבני נוער הסובלים מהפרעות נפשיות מורכבות.

"אני למדתי להתגבר בכוחות עצמי על כאב של מכה... אני חשבתי שרק אימא יכולה, אבל גיליתי שגם אני יכול ואני בטוח שגם אתם יכולים...ומי יודע? אם נשיקת קסם יכולה לרפא כאב של מכה,

"נשיקות הקסם של אמא" מאת ד"ר דינה כץ-שוסטר. איורים נפלאים: טלי עמית. הוצאת ספרי ניב, 21 עמודים. מחיר לצרכן 62 ₪. להשיג בכל חנויות הספרים.

                                                            
עשו לייק לעמוד הפייסבוק של הבלוג, ולא תפספסו אף פוסט!